Strona główna Porady Pomoc Oferty Artykuły Regulamin Wszystko o seksie Sklep

Login:
Haslo:
lub kod SMS:
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
i zostaw anons...

Jak otrzymać kod SMS?
Przeczytaj tutaj


Serwis jest nieczynnyJesteś 1047676-ą osobą
na tej witrynie
od października 2000r. !


  Forum    Chat    Kontakt  
 

kultura masowa czy popularna
Autor: Nemezja
"Jaka jest różnica między kulturą masową a kulturą popularną?" - spytała się pewnego dnia "Surykatka"... Ja szczerze powiedziawszy, różnic wielu nie widzę, nawet powiedziałabym, że te dwa pojęcia można połączyć znakiem równości. Czy ktokolwiek dostrzega jakąś różnicę?


Myśliciel
2004-10-01 07:04:05
A ja pewną różnicę widzę. Ogólnie rzecz ujmując zgadzam się z Tobą, Droga Pytająca. Tę sprawę można potraktować w dwojaki sposób; Po pierwsze postawić znak równości pomiędzy terminem kultura masowa a kulkura popularna, czyli kultura masowa = kultura popularna. Ale można i tak w drugi sposób - wyjaśnię na przykładzie; wśród melomanów, miłośników tzw. muzyki poważnej są szczególnie popularni twórcy i ich utwory; A.W. Mozart. Jego twórczość w grupie odbiorców kultury subtelnej/wysubtelnionej jest popularna, nie znaczy to iż należy ona do twórczości kultury masowej. Gdy tak spojrzymy na sprawę to masowość nie jest równoznaczna z popularnością, a tym samym kultura masowa i kultura popularna to nie to samo. Inny przykład popularnym powieściopisarzem, a więc twórcą kultury jest Wharton, nie znaczy ,że pisze on do mas jak czynią to załóżmy autorki/autorzy powieści sentymentalnych i większości powieści kryminalnych.I choć dzieła Pana Whartona( miałem przyjemność dwukrotnie z nim się spotkać dwa lata temu w mojej miejscowości) są popularne wśród pewnego kręgu odbiorów kultury, to zapewne do kultury masowej nie należą. Zważywszy, że mamy godzinę 7.00 to Tobie, Pytająca Nemezjo i tym którzy będą na Twoje pytanie odpowiadać życzę miłego, jesiennego już pierwszego październikowego dnia. Wasz Myśliciel

Wiedyn
2004-10-23 16:16:27
JA skromnie zauwazając, inaczej troszkę postrzegam te dwa pojęcia. Dla mnie słowo "kultura popularna" oznacza to, że jakieś dzieło jest powiedzmy "lubiane i podoba się" ludziom przy czym jest szeroko dostępne dla wszystkich za darmo, a jednocześnie autor je tworząc nie szukał szerokiego grona odiorców, a powiedzmy korzystał tylko ze swojej weny i muzy i dla niej to zrobił. "Kultura masowa" kojarzy mi się tylko iwyłącznie z tworzeniem pod publiczność w tylko jednym wiadomym celu, a mianowicie w celu odniesienia korzyści finansowych. Przyznacie, że coś w tym jest!

Myśliciel
2004-10-23 16:46:31
Wiedynie Twoja myśl jest bardzo interesująca, godna głębszego przemyślenia. Brawo, że tą wypowiedzią inspirujesz do kolejnych rozważań nad pytaniem Nemezji. Myśliciel vel Ogrodnik

paulinka
2005-01-25 23:00:23
ja tak szczerze mowiac widze roznice miedzy tymi dwoma pojeciami! ale nie ze wzgledu na obserwacje po prostu pisze prace o znaczeniu pop-kultury i wlasnie siedze nad stosem ksiazek! i tak po dwoch dniach siedeznia i czytania(zaznaczam ze temat wybralam sama i bardzo mi sie podoba) jedyna roznice widze w napisie- masowa...popularna! w jednej madrej ksiazeczce przeczytalam ze jedyna roznica sa "podstawowe kryterium klasyfikacji":-) ale obiecuje jak napisze swoja prace zglosze sie i wtedy zapraszam do dyskusji!

Myśliciel
2005-01-26 07:46:46
Cierpliwie i z dużym zainteresowaniem czekam paulinko ( Paulinko ) na twój ważki głos w tej dyskusji. Cześć!!! M.

Nemezja
2005-01-28 22:05:51
Hmmm... Fajnie, że ktoś przytoczy profesjonalnie ;) jakieś różnice, a jeszcze fajniej będzie jak one do mnie trafią :) Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością ;)

Myśliciel
2005-01-29 07:40:01
Witaj Karnawałowa Nemezjo! Serdecznie Cię witam po raz pierwszy na Forum w tym 2005 roku. Cieszę się, że na nie powróciłaś. Co do Twoich oczekiwań względem wypowiedzi paulinki. Ona chyba nie jest profesjonalistką? Ona chyba pisze pracę licealistki na ten temat? Później zapewne czekają ją studia. Daleka droga do profesjonalizmu, ale niezależnie z jakiego poziomu pisze tę pracę myślę, wszak jestem myślicielem, że praca jej może być dla nas ważna - ważna dla uczestników tegoż Forum. Pozdrawiam Ciebie i innych Forumowiczów i jeszcze raz pragnę napisać - a więc piszę; cieszę się z Twego tu powrotu. M.

Nemezja
2005-01-31 21:33:53
Myślicielu, ja wychodzę z ząłożenia, że jeśli ktoś opacowywuje dany temat, to wertuje tyle ksiązek, szuka we wszystkich dostępnych mu źródłach informacji i płodzi właśną pracę - jak zatem nie mówić tu o profesjonalizmie? Nie zawsze profesjonalizm to świstek z napisem "magister" ;) Pozdrówki

Myśliciel
2005-02-01 08:00:15
Twoje wyjaśnienie Nemezjo przyjąłem z zadowoleniem. Masz rację. Dzięki za wyjaśnienie tego faktu. Ciepło pozdrawiam w pierwszy dzień lutego, w dzień przedwiośnia. M.

Ukko
2005-02-20 15:03:22
Dwight MacDonald pisał iż kultura masowa jest bardziej dokładnym terminem niz popularna, bo wyróżnia ją to, że jest wyłącznie i bezpośrednio artykułem masowego spożycia,jak guma do żucia np.Przyznaję po części rację Myślicielowi,gdyż wytwór "wyższej"kultury bywa niekiedy popularny,choc obecnie to juz coraz rzadsze zjawisko.I znów za Mac Donaldem...Dickens był kiedyś bardziej popularny niż współcześni "masowi" pisarze,chociaż jego celem bylo dotarci enie do mas a do wymagających jednostek...Zmieniły się jednak czasy a z nimi wymagania odbiorców.Wydaje mi sie że obecnie granica między pojęciem kultura masowa i popularna,zaciera się coraz bardziej i coraz częściej traktowane są one synonimicznie,a wręcz termin kultura popularna zaczyna zastępować swojego poprzednika...PS.do Paulinki:ja również w swojej pracy nawiazuje do pop-kultury więc chętnie wymienie spostrzezenia: nicram81@poczta.fm

Myśliciel
2005-02-21 07:00:28
Wypowiedź Ukko - cenna, pomagająca zrozumieć różnicę. M.

tasku
2005-06-12 10:30:22
dodam w ramch uzupełnienia kultura masowa to ogół treści pchodzących z środków masowego przekazu. kultura popularna to treści takie, spośród masowych naznaczone szczególną sympatią ogółu społeczeństwa. Antonina Kłoskowska socjologia kultury.

Myśliciel
2005-06-13 09:08:50
Czyli jesteśmy bardziej bogaci o Twoje uzupełnienie tasku. Dzięki za tę wypowiedź. M.

mała
2006-11-01 20:41:27
czy waszym zdaniem kultura popularna jest zjawiskiem pozytywnym czy negatywnum i dlaczego???

Olo
2006-11-23 20:09:33
Dla mnie kultura masowa jest bardziej zjawiskiem neutralnym. Każdy się z nią spotyka, niemalże na każdym kroku, i jest ona zjawiskiem nieuniknionym. Ważny jest stosunek odbiorcy, do niej. Modelowy odbiorca kultury masowej jest osobą bierną, ma być wyłącznie konsumentem. Jego osobiste aspiracje, gusta, oryginalność myślenia i działania powinny być jak najbardziej przeciętne. Negatywnym skutkiem istnienia kultury masowej jest jedynie niebezpieczeństwo kształtowania wśród społeczeństwa takiej właśnie postawy. Społeczeństwo przystosowane do niewymagającej kultury masowej przestaje kreatywnie myśleć, w skutek czego powoli zatraca wyższe wartości, indywidualność, etc. Mówiąc o tym problemie można się spotkać z terminem "Makdonaldyzacja", a najlepszym sposobem na walkę z tym zjawiskiem to odchodzenie od rutyny.


2006-11-23 20:18:52
Co do Dwighta Macdonalda, pisał on też o zjawisku "homogenizacjii". Wg. niego jest to mieszanie różnych treści kulturowych, a zarazem niwelowaniu granic pomiędzy kulturą wysoką i niską. Jest to zjawisko charakterystyczne dla kultury masowej. Może się to komuś przyda...

marek ivan
2007-03-30 15:36:46
różnica między kulturą masową a popularną !!! Poszukując znaczenia pojęcia kultury popularnej można znaleźć wiele definicji, które utożsamiają ją z kulturą masową i na przemian ją stosują. Antonina Kłoskowska uważa, że „publiczność masowej kultury charakteryzuje się najczęściej rozproszeniem przestrzennym; jest to publiczność pośrednia, która kształtuje się w wyniku oddziaływania tych samych podniet o szerokim zasięgu, jak prasa, radio, lub telewizja, a nie w wyniku fizycznego zbliżenia, jakie stanowiło cechę publiczności bezpośredniej zgromadzonej w jednym miejscu i czasie, odbierającej nie tylko zbiorowo, lecz i wspólnie te same treści, a zarazem ulegającej wpływom wzajemnego kontaktu” . Natomiast publiczność kultury popularnej posiada cechy zarówno publiczności pośredniej jak i bezpośredniej. Kultura popularna może być rozpowszechniana poprzez środki masowego przekazu, takie jak radio, telewizja, Internet, kino, prasa, ale również jej „kontakt” z publicznością może mieć charakter bezpośredni np. widowiska estradowe, sportowe, cyrkowe, koncerty muzyczne.

Klarysa
2007-03-31 13:26:55
Kultura masowa to po prostu kultura śmierci.Prawdziwa kultura,kultura wartościowa,godna uwagi,ponadczasowa i wiekopomna to kultura tradycji narodowo-katolickiej.

Kosmo
2007-11-12 14:07:50
Każdy wie co dla niego samego jest dobre a co złe. Gożej jak zatracamy tą granicę, media napewno nam tego nie utrudniają. To one zapoczątkowały ten rozłam. Nie bądźmy stereotypowi.

licealistka xD
2007-11-22 15:25:04
paulinko paulinko!!!!! potrzebuje Cie :* pisze prace na podobny temat... moglabym dostac jakies namiary na Ciebie... przydalaby mi sie pomoc.... plissss.. sorry za offtopa :* jeju Ty 2 lata temu sie tu wypowiadalas:/ a moze ktos ma namiary na paulinke? bede wdzieczna :)

szajba
2008-09-23 22:07:14
martyna koń borowsa pisarka !!!!!!!!!!!!!!!!!!

anavrin
2009-01-12 17:30:25
Klarysa,beret Ci sie zsuwa!

anavrin
2009-01-12 17:33:18
Myślicielu,coś Ci się chyba miesza...radzę pomyśleć wiecej,albo sięgnąćdo literatury fachowej.Przyklad z Whartonem do bani-to nie o to chodzi

Meloman93
2009-09-09 16:28:23
Pisałam ostatnio pracę o różnicach między pop kulturą, a kulturą masową i pewnie Wy zacni dawnobywacze tego forum nie uwierzycie! Praktycznie nie maróżnicy między tymi dwoma zjawiskami. I właściwie można byłoby postawić między nimi znak równości, gdyby nie pewna drobnostka. Nie mam tu na myśli tych wszystkich rzeczy, które mówiliście np. homogenizacja, amerykanizacja, ani nic tym podobnego. One różnią się po prostu stopniem cywilizacji. Pop kultura postmodernistycznie wykorzystuje najnowsze rozwiązania z dziedziny naukowej. Mam tu na myśli zastosowanie pierwszych zdjęć kolorowych, różnorakie bajery związane z czcionką tekstu, dodatki w postaci kolorowych płytek DVD, puszczanie filmów naukowo- fantastycznych, ruchoma gazeta- czyli internet. To wszystko są wyroby popkultury. Kultura masowa natomiast wcale tego nie wymaga. Ona bazuje raczej na starociach. Chce dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, alenie nie goni na złamanie karku za nowinkami technicznymi. I to wszystko z różnic xD. Tak na prawdę więcej ich nie ma. Ślę serdeczne pozdro, dla wszystkich, którzy to przeczytają:)!

J>M
2009-10-08 19:36:35
sorka, ze sie wtracam na wasze forum.. ale mam napisac doslownie w kilku zdaniach czy kultura popularna jest negatywnym zjawiskiem czy pozytywnym?? czy ktos mi pomoze??... z gory dziekuje :)

carla
2009-11-14 00:55:00
A czy popkultura goni na złamanie karku za nowinkami technicznymi?Ja przychyliłabym się do zdania Kłoskowskiej.Masowość nie jest równoważna z popularnością.Fakt że jakieś treści są przekazywane za pomocą masowych środków komunikacji nie czyni ich jeszcze popularnymi.Popularność mogą zdobyć dopiero dzięki konsumentowi.

Religioznawca
2009-11-20 18:53:55
Kultura masowa może być głównie kóltórą, tak jak masowa, popularna twórczość przede wszystkim jest tfórczością.

ana
2010-10-11 20:38:56
może ktoś mi napisać tak dokładnie czy ta kultura popularna jest zjawiskiem pozytywnym czy negatywnym?

M.
2011-06-16 09:06:26
Moi Kochani! Moim zdaniem, kultura masowa kierowana jest dla mas, czyli dla przeciętnego odbiorcy. Nie wymaga ona od nas intelektu, jest łatwo przyswajalna, prosta, bez wysiłkowa. Kultura popularna jest popularna, czyli powszechnie dostępna, jednak nie ma tego pierwiastka prostoty - np. jakaś książka z górnej półki jak najbardziej wymaga od nas zaangażowania, wysiłku - czego nie oczekuje kultura masowa. I tak jak wcześniej stwierdziliście - jest to również podział ze względu na komercję. Kulturę popularną (np. muzykę Mozarta)nie możemy uznać za komercyjną... Kierowana jest dla wysmakowanych gustów. Pozdrawiam:)

mkl
2011-09-19 20:06:46
kultura masowa to charakterystyczny dla społeczeństw nowoczesnych typ kultury, której treści adresowane są do masowego odbiorcy.

Monia
2012-06-13 20:18:49
poprzez media kultura wyższa jest przekazywana "masom" w sposób jak najprostszy np. Romeo i Julia, Pan Tadeusz, te wielkie dzieła literackie zostały zfilmowane i udostępnione masom.Pozdrawiam, Monia. P.S. To można uznać za plus kultury masowej:)

Wiedyn
2023-01-24 21:59:06
19 lat minęło, a jakoś dziwne nostalgia i tęsknota do mnie zawitała, ech...musze znów założyć rabatkę na wiosnę :)


Powrót do tematów FORUM


Dodaj swoją odpowiedź:
Imię/ksywa:
Treść:

Wpisz poniżej jakie miasto jest stolicą Polski:
 
 


(C) 2000-2022 "Art-Z"
Wszelkie prawa zastrzeżone
[Strona główna]   [Porady]   [Pomoc]   [Oferty]   [Artykuły]   [Regulamin]   [Wszystko o seksie]
[Sklep]   [English version]   [Rejestracja]   [Napisz do nas]